Extended DISC® to nowoczesne narzędzie biznesowe, które ma szerokie zastosowanie w kontekście rozpoznawania i rozwijania predyspozycji pracowniczych. W jaki sposób może być przydatne w wypadku talentów, czyli najbardziej uzdolnionych ludzi w przedsiębiorstwie? Wyjaśniamy. 

Co warto wiedzieć o Extended DISC®?

Extended DISC® jest już obecne na polskim rynku od 20 lat. Kluczową osią narzędzia są 4 style zachowań (Dominujący, Towarzyski, Wspierający i Dokładny), wypracowane przez Carla Gustava Junga. Ogromną zaletą Extended DISC® jest łatwość, z jaką możne je wprowadzić w organizacji. Wystarczy kilka minut, aby badany wypełnił kwestionariusz on-line. Rezultatem tego działania jest raport, który analizuje zachowania w kontekście czterech kategorii: percepcji, intuicji, myślenia oraz uczuć, a także m.in. styl komunikacji, czynniki motywujące, stresogenne czy naturalne talenty. Można je stosować zarówno w przypadku jednego pracownika, jak i całego zespołu. Co ważne, Extended DISC® nie jest testem psychologicznym – w żaden sposób nie ocenia osobowości, nie wskazuje dobrych lub złych cech. Ponadto badanie nie weryfikuje wiedzy branżowej, dlatego np. w ramach rekrutacji powinno być stosowane tylko jako jeden z etapów. 

Extended DISC® a zarządzanie talentami w organizacji

Zarządzanie talentami rozpoczyna się od ich identyfikacji. Narzędzie Extended DISC® będzie w tym bardzo pomocne, gdyż wskaże w raporcie naturalne predyspozycje danej osoby. Wyniki mogą być zaskakujące i wymagać np. zmian w stanowisku, które zajmuje pracownik. Ponadto w kontekście talentów ważne jest także rozpoznanie obszarów, w których rozwój warto inwestować. To jeden z pierwszych etapów zarządzania talentami – poza dopasowaniem ich do właściwego stanowiska, firmy muszą wyznaczać kierunki ich rozwoju. To czytelny sygnał, iż znajdują się w miejscu pracy, w którym ciągłe doskonalenie jest wartością. 

Wartościowe zadania dla talentów

Poza tym talenty należy angażować w atrakcyjne, rozwijające projekty. Jeśli specyfika ich umiejętności sprawia, że np. bardzo szybko się męczą podczas powtarzalnych zadań, to zdecydowanie lepiej przekazać im obowiązki bardziej kreatywne czy strategiczne. W ten sposób firma tworzy przestrzeń do nabywania nowych umiejętności i doświadczenia. Ważny kontekst w tym wypadku może dodać raport Extended DISC®, który wskazuje czynniki motywujące i stresogenne właściwe dla badanej osoby. Wiedza ta pozwala menedżerom jeszcze skuteczniej prowadzić najbardziej uzdolnione osoby ku sukcesom i realizacji celów firmowych. 

Uznawanie i motywowanie

Ponadto w ramach zarządzania talentami nie można zapomnieć o uznawaniu i nagradzaniu ich osiągnięć. To nie tylko kwestia motywowania, ale przede wszystkim zauważania pracowników, którzy faktycznie mają na swoim koncie sukcesy. Zachęca to do dalszego rozwoju, walki o np. awans w strukturze firmy. Jednocześnie uznanie w postaci nagród finansowych lub innych daje poczucie, iż praca na rzecz firmy jest wartościowa nie tylko z punktu widzenia rozwojowego, ale także czysto materialnego. 

Artykuł zewnętrzny